RSS

Prvá jazda

Dnes som skončil v robote o 16:00, dokedy som došiel na byt bolo už pol piatej. Prezliekol som sa do cyklo oblečenia (dnes som zobral to čierno-biele), umyl fľašu novú na vodu na bicykel a nabral vody. Do zadných vreciek som si dal do stredného mobil a balíček hygienických servítok, do pravého slnečné okuliare a do ľavého imbusák pre úpravu sedadla (keby nahodou trebalo), električenku do puzdra spolu s 5-eurovkou (keby náhodou niečo niekde trebalo tak nech niesom úplne bez peňazí). Tretry som si zobral do ruky, zobral kľúče a zišiel dole k bicyklu.

Bicykel som si odomkol z reťaze, pripral k dverám, obul tretry a vyšiel von. Najprv som prešiel pešo na vedľajšiu cestu, kde som nasadol, pripol pravú nohu, spravil polotáčku a už som išiel, hneď som pripol aj ľavú tretru. Hneď ako som došiel za prvý rok tak som si spomenul, že som neresetoval tachometer, tak som zastavil pri kraji, a skúmal som ako sa to robí, keďže na tomto som to ešte nerobil. Stači pravím prekliknúť na ľubovoľný udaj a potom podžaním ľavého tlačítka sa hodnota vynuluje. Tak som si vynuloval čas, prejdenú vzdialenosť, priemernú a maximálnu rýchlosť. Zopakoval som štart a už som sa viezol. Cesta sa relativne prutko zváža, tak som musel len brzdiť aby som nenabral veľkú rýchlosť. Keď som sa dostal už za ďalšiu kzákrutu, tak tam už cesta je skoro vodorovna, tak som už aj šliapal. Pár sekund a už som dorazil k nadchodu Hroboňová, kde ale medzi cestou a chodníkom je obrubník. Tak som musel zastať, vyložiť bicykel na chodník a zase rozjazd. Tu som si už pred zastavením prepol na ľahší prevod, lebo ten nadchod ma veľmi veľké stúpanie. Nevedel som či tam vôbec vijdem, ale bol som prekvapený s akou relatívnou ľahkosťou sa dá vytočiť až hore. Keď som sa už dostal cez "hrebeň" nadchodu tak už to išlo dole kopcom, čo som len brzil. Pomaličky som sa spustil a potom po chodníku okolo zastávky až ku križovatke.

Tu som však musel opať zastaviť lebo chodnik nemá plynulý zjazd ale obrubník. Tak som ho zložil na cestu, obzrel sa či nejde nejaké auto a ďalší rozjazd. Táto ulica je rovná, avšak musím prejsť cez jednu križovatku kde je značka "daj prednosť v jazde" naštastie nič nešlo tak som prešiel, inak by som musel zastaviť a ďalší rozjazd. Potom to išlo zase dolu kopcom, kde som musel brzdiť ale už s oboma, lebo fakt naberalo rýchlosť. Došiel som ku križovatke na ulicu Lovinského, keďže som išiel vpravo tak som len tak kukol či niečo nejde a hneď aj šiel. Tam som prešiel potom na ulicu Pri habánskom mlyne a dostal som sa až ku križovatke so štvorprudovkou. Tu som zastal, bol som už aj smädny tak dom sa napil, pripravil si pravú nohu a čakal na vhodný okamih aby som mohol prejsť bezpečne na druhú stranu. Zľava nič nešlo a z prava bola asi po 100 metroch zákruta tak som nevidšl aky je stav za ňou, ale nič nebolo pokiaľ som videl tak som vyrazil. Len čo som sa dostal do polky cesty tak som zbadal že zo zákruty vyšli asi 2 auta, ale boli dosť ďaleko aby som došiel na druhú stranu. Potom som už sa dostal na cyklochodník a ním som sa dostal až k ZOO.

Tu som zvažoval, či mám ísť na križovatku ako auta alebo mám prejsť cez cestu a pokračovat cyklo chodníkom ale viem že je to len kúsok pod mostom a tam končí, navyše tam ešte je aj položený kus betónu. Akurát okolo mňa prešiel cyklista a šiel na križovatku tak som pozeral ako zastaví, videl som, že má tiež tretry. Ale v tom došiel aj jeden cyklista z toho chodníku tak som sa rozhodol, že prvakrát vyskúšam aj ja ten chodník. Tak som prešiel cez cestu, nasadol a rozjazd. Netrvalo dlho a už som bol na konci, tam som musel až uplne zísť z bicykla a preniesť ho okolo betónu, nasadol som, počkal na vhodnú príležitosť, lebo som potreboval prejsť cez pripájač na diaľnicu aby som sa dostal na ďalšiu časť toho cyklochodníka.

Tou druhou časťou som sa dostal k ďalšej štvroprudovke alebo až päť prúdovke a navyše ešte tam premávaju stredom aj električky. Tak som radšj zostúpil z bicykla, lebo som ani nevedel ale budp skoky na koľajisku a dobre som spravil, asi 2 cm ostrá hrana obrúbnika. Počkal som na zeleného panáčika a prešiel na druhú stranu. Tu som už nasadol a dostal sa k mostu La Francony, kde som opäť očakával ťažké stúpanie, prepol som si prevody a zase som bol milo udivený aké je to nenáročné. Vyšiel som hore, rozmýšľal som ktorou stranou mosta pôjdem, po tej naľavo sa mi zdalo, že je tam veľa chodcov tak som šiel tou napravo. Tam bol len jeden pár na bicykly, ktrého som obehol lebo stál ale pred koncom som už brzdil lebom som nevedel ako sa tam schádza a vtedy ma dobehol on, ale aspoň som videl kaďiaľ mám zíjsť. Pomaličky som pribrzdil, nepáčilo sa mi, že je tam z prelechu spravený prah a trčí to asi 1-2 centimetre, ale zo strany mosta som nešiel najprv na hranu tak som prešiel, no a tu trebalo potom brzdiť aby som zišiel.

Na cestnom bicykli treba dosť otáčať volantom aby som sa na takom malom mieste otočil, prvu zákrutu som vybral ale pri druhej som sa dostal tak blízko steny, že som už už skoro zachytil riaditkami, a nechel som aby sa oškrel bicykel tak pravou rukou som brzdil a ľavou som sa odtláčal od zábradlia na tej stene plus som pridal ešte pravé stehno a tak som sice zabrzil a zastal ale ošúchal som a roztrhol asi na 2 centimetre kratasy a na oškrel ruku z vonkajšej strany na veľkom kĺbe pakca, na malo kĺbe palca a medzi zápastím a ukazovákom z hornej strany ruky. Zišiel som z bicykla, spočítal straty, poďakoval Bohu, že to tak dobre skončilo a nie horšie, napil som sa vody a ostávalo mi šete asi 3 metre zíjsť tak som nasadol a išiel. Tiež tam nie je vidieť cez múr či nejde nejaký cyklista z prava, a tak som riskol a vyšiel pomaličky na cyklochodník.

Tak a teraz už len rovno, pozrel som tachometer, mal som niečo cez 6 kilometrov, pôvodne som nevedel či mám dnes prejsť 5 alebo 10, že uvidím podľa toho aký budem mat pocit a hlavne v nohách. Tak som si povedal, že aspoň zistím kam to vedie a čo je okolo tak, že to zaokruhlim na 7 kilometrov. Okolo som videl nejaku ceduľku na ukážku zákopov v Petržalke a aj nejaký bunker tam bol. Potom sa cesta točila doprava až som videl už nejaké budovy, na tachometru som už zbadal 7,3 kilometrov a v pohode by som to teda došiel aj tych 700 metrov nech mam 8km ale nevedel som, či je tám nejaká križovatla alebo ničo, tak chcel som 7 km a to mám, tak som sa otočil a išiel naspať. Celou cestu podtiaľtko som mal rýchlosť 25km/h bez nejakej extra námahy a ešte mala poznámka, celý deň som jazdil len na malom koliesku v predu, prehadzoval som len zadným.

Cestou naspäť už mi fúkal vietor oproti, čo vplývalo na spomalenie, že som už išiel okolo 20km/h ale aj to je v pohode. Došiel som až k mostu, tam som vyšiel hore v poriadku, cez most som išiel tou istou stranou, na konci som už opatrne zišiel hoci už už bolo možno to iste čo na druhej strane, ale ukorigoval som to. Potom som došiel na parkovisko pod mostom a počas toho ako som pil som špekuloval kadiaľ ďalej. Či tou istou cestou ako som prišiel alebo nejako po ceste kaďiaľ auta. Ale povedal som si, že prvykrát aby som vedel aká to je cesta tak som šiel tak ako som prišiel. Potom Pri habánskom mlyne som sa chytil stĺpa semafora aby som neodopínal tretry, pozrel cez plece, či je voľná cesta a pokračoval som ďalej ale z Lovinského k nadchodu je dosť veľké stúpanie, prepol som si na menší prevod a vyšiel som v pohode ale už som cítil nohy.

Došiel som až k nadchodu Hroboňová, kde som musel zostúpiť a vyložiť bicykel na chodník. Opäť som sa napil, pridržal sa zábradlia, nasadol, upol tretry a v pohode vytočil som hore, na druhej strane som musel brzdiť oboma, keď som došiel dole tak som musel zostúpiť, lebo tam su tiež obrubníky. Rozmýšľam, že by som tam niekedy v noci šiel jeden vybrať, je tam už pri ňom spravena aj cestička.

Potom už tu k bytu je ďalší kopec s dosť veľkým stúpaním tak som prepol na čo najmenší a pomaličky sa vyštveral hore. Už keď som bol na cestičke pri byte tak som poprepínal všetko dole aby neboli zaťažené spružiny, odopol tretry a zostúpil. Do vchodu som ho už odtlačil, uložil na svoje miesto a ešte som pozrel do tachometra. Tak celkom za dnes to bolo 15,5 kilometrov, teplota bola 28 až 34 stupňou celzia a celkový čas jazdy bol 1 hodina a 1 minúta. Priemerná zýchlosť bola 17 km/h a maximálna 33 km/h.

Vyzul som si tretry, obul šľapky a vyšiel hore do bytu. Bol tu akurát Ondrej, opýtal sa ako bicykel a kde som bol. Potom som si zložil veci a šiel sa osprchovať. Ale asi do 10 minút po tom ako som vyšiel zo sprchy tak som sa spotil a našiel som na webe fórum, kde pisali ďalší, že je bežné, že po športovej aktivite svali šete do 30 minút pracuju a preto sa potia. Väčšina odporúča po športe posedieť 10 až 20 minút aby sa telo ukľudnilo a vypotilo a až ta ísť sprchovať.