RSS

Cestička za domami

Cieľom dnešeného výjazdu bol jedenásty kilometer od bytu. Vyrážal som okolo 17:40, k mostu LaFranconi som zvolil cez patrónku. Musel som zastať aj na semafore pri patrónke a aj v Mlynskej doline. Rozjazd bol skoro plynulý, respektíve viem už druhý aj tretí pokus zopakovať bez zosadnutia. Podstatné je len aby to nebol rozjazd do kopca.

Dnes som ale cez most LaFranconi išiel po ľavej strane, čiže bližšie k hradu a zistil som, že na konci je prepojovaí plech napojený bez vyčnievania, takže netreba zosadať ale dá sa plynule prejsť. Takže od nasadnutia po prechode cez električkovu trať som si spravil zastávku až na siednom kilometry. Tam som sa len napil, chvíľku postál a pokračoval ďalej. Snažím sa aby ak robím nejaké prestávky, tak aby netrvali dlhšie ako jednu minútu.

Keď som nasadol po prestávke, tak ma ma obehol nejaký asi rovnako mladý ako ja, mal biely cestny bike a modro-biele oblečenie. Keď som už nabral svojích 26 km/h (zatiaľ som ešte v predu neprepol na väčšie koliesko, keďže nemám prilbu tu v BA ešte tak mi do 30km/h stačí :P) a dražal som sa ho akurát s odstupom tých 100-200 metrov. Potom tam bola zákruta tak som to už stratil z vizuálneho kontaktu. Keď som ale ja bol už niečo za 10-tym kilometrom, tak on sa vracal späť do BA. To znamená že asi sa maximálne do Kilometra musel otočiť.

Keď som došiel ja na svoj cieľ, 11-ty kilometer, tak som sa napil, urobil zopar fotiek. Miesto kde som stál, bola už cestička za dvorami domov pri ceste. Akurat tám na ceste robili aj nový asfalt. Tak štatistické udaje sú maximálna rýchlosť 43,3 km/h, priemerná rýchlosť 23 km/h, čas dojazdu 29 minút, aktuálna teplota na mieste bola 27,2°C, a dnes som si poznačil aj kalórie 273,84 a spálene tuky 32,889 pre porovnanie koľko bude na ceste späť.

Potom som nasadol a vracial sa naspäť do BA. Dnes bol nejaký kombajn na poli, takže v jednom úseku som musel mať hlavu dolu alebo do strany, lebo sa prášilo. Na ceste späť som nemal prestávku, išlo sa dobre, nebolelo nič, tak načo zastavovať, jedine ak by som bol smädný ale to som nebol. Došiel som až k mostu LaFranconi a vyšiel hore. Tu som si spravil prestávku, napil sa a pokračoval ďalej. Pri scházdani dole na druhe strane skoro došlo ku kolizii, pretože som si nevšimol ako na druhej šikmine vychádza nejaký cyklista a ešte si išiel aj po strede. Ale keďže schádzam veľmi pomaličky tak som nemal problem zabrzdiť a chytiť sa zábradlia. Takže nič sa nestalo, a on pekne obišiel. Došiel som ku križovatke pod mostom, tu som zosadol, pretlačil na druhú stranu a poračoval po panelovke na Mynskú dolinu. Tu som musel zastaviť len pri tom kuse betónu (fakt by to trebalo nejako posunúť aspon o pol metra) ale potom som plynule prešiel na červený cyklochodník a dostal sa až ku križovatke Pri habánskom mlyne. Tu som zastal, napil sa a pripravil pre rozjazd, počkal na vhodnú príležitosť a vyrazil.

Po Lovinského ulici som vyšiel bez problemov a nemal som ani najmenší prevod :) potom ale bolo na križovatke veľa aut a išli aj nejake zozadu tak som križovatku prešiel, pomalým tempom a keď sa to vaprázdnilo tak som sa otočil a pokračoval smerom k Brnianskej. Tu som chcel výjsť bez zastavenie na nadchod, tak som zaboličil do poslednej uličky, myslel som si, že už viem kadiaľ treba ísť, no opäť som sa dobre povozil po tých uličkách, cez 2 kilometre som si pridal :D ale nakoniec som opäť našiel Jánošíkovú ulicu a dostal sa k nadchodu a prešiel bez zastavovania na druhú stranu. Tu som zastaviť už musel kôly obrubníku, napil sa, nasadol, prepol na najnižší prevod a smeroval k poslednému stupáku k bytu. Tu som vyšiel hore hoci nie úplne v pohodičke ale bez zasekávania som vyšľapal hore, považujem to za zlepšenie a učite ďalej to bude len lepšie.

Na byt som došiel okolo 19:00, takže celkový čas jazdy aj sprestávakami bol hodinu a 30 minút. Z tachometra čítam celkové údaje dnešného výjazdu, celkový dĺžka 24,84 km, maximálna rýchlosť 43,3 km/h, priemerná rýchlosť 18,9 km/h, celkový čistý čas jazdy 1 hodina a 19 minút, kalórie 583,47 (takže pri ceste späť to bolo 309,63) a spálene tuky 58,175 (z toho na ceste späť to bolo 25,286). Zaujímave, že kalórii na ceste spať je viac ale spálených tukov menej oproti ceste tam. Celkovo mám odjazdené 101,78 km a celkový čas je 5 hodín a 30 minút.

Ešte malá poznámka, ak vystriem pravú ruku úplne tak cítim menšiu bolesť v lakti v ľavej strany, od tela. Do tejto chvíle som si myslel, že či to nebude prechladením, že fúkal na mňa studený vietor, alebo to že mám ako keby celý čas napnuté ruky na volante. Avšak uvedomil som si, že pravá ruka je vystavovaná rovnako, hľadal som teda čo majú rozdielne. A bude to brzdenie. Tak som vyskúšal opäť napnúť pravú ruku, ľavou chytil to miesto pri lakťi a simuloval som pravou rukou pohyb, ktorú vykonávam pri brzdení, a práve na tomto miesta cítim (je to aj vidieť) a sa hýbe sval. Takže musím zmeniť spôsob brzdenia, lebo väčšinou držím volant z hora a tada treba vyvynúť rukou dosť velkú silu aby som brzdnil. Takže musím brzdiť tak, že chytým riaditka od spodu, minimálne na pravej strane, a tak uchopím za dlhší koniec brzdy čim treba vyvynúť menšiu silu na brzdenie a aj efektívnejšie bude brzdenie, tak sa teda by mala skrátiť aj doba, počas, ktorej treba brzdiť.

A ešte druhá vec, počas jazdy mám pocit, ako keby som padal zo sedadla na volat. Nie úplne ale ak uvoľním ruky tak cítim ako sa nakláňam na volant a "padám do predu". Sedadlo mam nastavené vodorovne, takže jedine čo bude treba možno odladiť je jeho horizontálne posunutie. To overím tak ako som našiel na webe, že treba si na neho sadnúť, pripnúť tretry do pedál, tie dať do vodorovnej polohy a olovnica by mala prechádzať cez koleno a dole by mala ukazovať na bod v strede osky pedály. Podľa toho bude treba posunúť sedadlo. Tak zajtra by som to chcel pred jazdou odladiť, len musím vymyslieť ako spraviť olovnicu, šnúrku by som aj mal, len ešte nejaké závažie.