RSS

Cieľ

V roku 2012 som prvýkrat začal používať bicykel nie len ako dopravný prostredok na presun z miesta A na miesto B za nejakým účelom a začal som jazdiť väčšie vziadelnosti pravdelne každý deň. Keď som začínal, tak som predpokladal, že asi nebude rozumne hneď prvý deň prejsť niekoľko desiatok kilometrov ale chelo by to nejaký plán. Vtedy som si vymyslel algoritmus, ktorý má jednoduché pravidlá:

  1. Prvý deň prejsť malú vzdialenosť takú, pokiaľ sa ide v pohode ale už by som si oddýchol. Otočil sa a naspäť domov. Nazvime to "štartovaci rádius".
  2. Každý ďalší deň pridať jeden kilometer k tomuto rádiusu. Čiže celkom každý deň sa prejdená vzdialenosť zvýši o 2 kilometre.
  3. Jazdím každý deň, môžem však jeden, maximálne 2 dni vynechať, ak to nedovoľujú okolnosti alebo počasie.
  4. Ak by som vynechal 3 dni tak najbližšie zopakujem poslednú trasu, to znamená, že nepridávam ďalší kilometer.
  5. Ak by som vynechal viac ako 3 dní, tak za každý vynechaný deň po treťom dni znížim rádius o jeden kilometer. (ak vynechám 4 dni tak mínus 1km, ak vynechám 5 dni tak mínus 2km, ak 6 dni tak mínus 3km atď)

Vtedy pred dvomi rokmi som si stanovil cieľ prírodné jazero Morské oko, ktoré je od domu 18 kilometrov a prevýšenie je 300 metrov. Vtedy som začínal na štyroch kilometroch od domu (štartovací rádius) a postupne som pridával po jednom kilometri. Teoreticky som teda mal dôjsť za 2 týždne do cieľa. Reálne to však tolo asi o 3-4 dni neskôr, kôly počasiu alebo iným okolnostiam, kedy som nemohol ísť. Po dosiahnutí cieľa som už do konca leta jazdil túto trasu naďalej, čím som spozoroval, že sa mi čas znížuje a pridal som si ešte asi trojkilometrovu prechádzku okolo jazera. Týmto som považoval za splnený cieľ.

Minulý rok 2013 som ukončil vysokú školu, v polovičké júla som mal promócie, potom som riešil bývanie v Bratislave a nejaké iné veci, tak som na bicykel trochu zanevrel ale koncom roka 2013 som si rozmyslel, že si v lete kúpim nový bicykel, tentokrát to už bude cestný. Doteraz som jazdil len na horskom ale posledné roky som už jazdil len po cestách, žiadný terén, tak preto som bol pevne rozohodnutý, že cestný bude správna voľba.

Koncom júna 2014 som sa už začal obzerať len cez internet po nejkých bicykloch ale bol som stratený, nikdy som na cestnom ani nesedel, netuším ani na čo sa zamerať. Našťastie som ale natrafil cez kamaráta na veľmi šikovného a ochotného cyklistu, ktorý mi poradil. Výberanie, hodnotenie cez internet, zisťovanie čo kde majú, skúšanie v obchodoch trvalo týždeň ale nakoniec sa nám podaril kúpiť ten vhodný bicykel pre mňa. Viac o tom, ktorý som kúpil je v sekcii bicykel.

A súbežne s týmto som ešte na jar natrafil na webe, že existuje dunajská cyklotrasa, ktorá vedie z Budapešti, cez Bratislavu do Viedne a potom ďalej pokračuje tuším do Nemecka. Toto ma nadchlo natoľko aby som si stranovil cieľ pre tento rok, a tým sa stala trasa Bratislava - Viedeň. Celkom podľa Google Maps to je 60 kilometrov, takže po pripočítaní rezervy som to odhadol, že za tri mesiace by som mohol tento cieľ dosiahnúť.